Expedice Zabargad, Rudé Moře, Egypt


Expedice klubu sportovních potápěčů Subaqua Mladá Boleslav na bezkonkurenčně nejlepší lokality Rudého moře v Egyptě.

Něco o lokalitě Zabargad a Rocky :

Zabargad je největší z ostrovů offshore Mareine Park Islands , podmořského parku na jihu Egypta. V minulosti tady faraoni, Římané a v poslední době Egypťané těžili zelené minerály olivíny. Dnes je to poklidný ostrov s tyrkysovou lagunou. Povrch tohoto trojúhelníkovitého ostrova je 5 km2 a dominují mu poměrně zašpičatělé pahorky. Jeho pláže přitahují želvy, které zde kladou vajíčka, potápěči je potkávají hlavně v srpnu.

Zabargad, jehož nejvyšší bod se nachází ve výšce 234 m nad mořem, leží ve vzdálenosti 46 km jihovýchodně od Ras Banas.Za dávných dob nesl tento ostrov název Topazos, později se stal ostrovem Sv. Jana. Dnes je již neobydlený, v místních dolech se však po celých 3500 let těžili olivíny.

Ponory se uskutečňují převážně na chráněné jižní straně, kde jsou úžasné korálové sloupy navzájem spojené a propojené a vytvářejí tak malou stěnu protkanou klikatými tunely. Písčina se pozvolna svažuje do 20 m, kde začíná stěnou strmě padat dolů. Na svahu několik korálových věží, každá z nich je jedinečná.

Běžně tu spatříte pomce, klipky, kanice a murény a na písku se skrývají trnuchy modroskvrnné a ropušnice. Nad vrcholem útesu křižují kranasi a občas i tuňáci, zatímco na písčité plošině odpočívají žraloci leopardí a žraloci chůvy.

U pobřeží leží i několik vraků, jako například vrak německé potápěčské lodě Neptun. Ta se zde potopila 29.dubna 1981 poté, co ji za špatného počasí a problémy se startováním vrhlo moře na skaliska. Její zbytky leží rozptýleny na strmě se svažujícím útesu v hloubkách mezi 15 a 30 m.V západním konci jižní zátoky leží téměř neporušený vrak 70 m dlouhé ruské nákladní lodě, její historie ale zatím zůstává neobjasněna. Údajně je tu potopený i britský parník Maidan, který zde ztroskotal v roce 1923.

Asi šest kilometrů jižním směrem leží ostrůvek Rocky, který se skládá z příkré, holé skály zvedající se ze samotných hlubin moře. Obvykle tu lze pozorovat žraloky a větší zástupce pelagických ryb. Jelikož je severní strana vystavena plné síle převládajícího větru, zahajují potápěči ponor z paluby právě zde a pokračují východním směrem kolem útesu do klidnějších vod prostírajících se na jih od ostrůvku. Úzký písečný šelf lemující Rocky Island dosahuje největší šířky na svém východním konci, jehož jihovýchodní cíp ležící v hloubce 25 m se stal ideálním místem pro pozorování žraloků ve společnosti mnoha druhů pelagických ryb. Slunění na malé písčité pláži s množstvím krabů je vítanou změnou stále se kymácející paluby.

Účastníci:

Bóďa Kuhn, Jaromír Dítě, Rudolf Miller, Aleš Kocourek, Petr Svárovský, Jarda Myška, Jarda Berka, Martin Tříska, Jarda Švejda, Michal Švestka.

Odkazy :

Zážitky cestovního deníku pro Vás Martin Tříska poskládal do článku s výstižným názvem
"Lodí na ostrov Zabargad – výprava do ráje, nebo do pekel?"

Následující fotoreportáž 50-ti snímků jsem pořídil na fotoaparátech NIKON 70D a OLYMPUS C5050ZOOM, který jsem měl v podvodním pouzdru PT-015 s bleskem INON 180. Snad se Vám budou líbit.......